İçeriğe geç

IDE (INTEGRATED / INTELLIGENT DRIVE ELECTRONICS)

IDE’den önce sabit diskin işlemci ile haberleşmesini sağlayan kontrol kart(controller) üzerine fiziksel olarak birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan HardCard kullanılmaktaydı. HardCard’lar Quantum firmasının bir bölümü olan Plus Development tarafından tasarlandı ve satıldı.

HardCard

HardCard mevcut veriyollarını(ISA, PCI, vb.) kullanarak bilgisayara bağlantı kurmaktaydı. Bu kullanım, mevcut kartın tek bir vida ile kasaya monte edilmesi ve okuma-yazma esnasında diskin hareketinden dolayı sarsıntıya yol açmaktaydı, kullanılan diskin kalınlığından dolayı diğer veriyolu slotlarını kapatarak kullanılmasını enegellemekteydi, soğutma problemi yaşanıyordu.

Disk üreticileri mevcut kullanımın çıkarttığı sorunları çözmek için sabit diski kontrol kartından ayırıp kasa içerisinde bir bölüme koyup sistem veriyolu ile iletişimi kablo ile ya direk anakart üzerinde bir slota ya da bir veriyolu slotunu kullanacak bir kart ile sağlanacaktı. Çoğu kullanımda ISA veriyoluna takılan bir kontrol kartı kullanılmıştı. 16-bitlik ISA veriyolunun IBM PC/AT modellerinde kullanılmasından dolayı AT bus olarak adlandırıldı. Bu yüzden mevcut yapı PC/AT Attachment olarak adlandırıldı. Daha sonra ticari marka olarak sorun çıkartmaması için ATA olarak isimlendirildi.

1. IDE (INTEGRATED / INTELLIGENT DRIVE ELECTRONICS)

IDE, Integrated Drive(Device) Electronics(Bütünleşik Sürücü Elektroniği) veya Intelligent Drive(Device) Electronics(Akıllı Sürücü Elektroniği) terimlerinden herhangi birinin kısaltmasıdır.

IDE, sabit diskin PC anakart üzerindeki diğer parçalarla nasıl iletişim kuracağını tanımlayan standartlardan biridir. Gerçekte IDE terimi gayrı resmi olarak üretildi, çünkü arkasında somut bir standart yoktu. Daha ziyade tüm ATA tariflerini kapsayan genel bir isimdir.

IDE tanımı Control Data Corporation (CDC) bir bölümü olan Imprimis, Western Digital ve Compaq Computer tarafından 1986’da kullanılmıştır.

EIDE (ENHANCED IDE)

Western Digital ve Quantum firması tarafından 1993-94 yılında ATA standardı geliştirilerek üretilen Enhanced IDE(Geliştirilmiş IDE) disklerin 528 megabayt’tan, 8.4 gigabayt a kadar depolama kapasitesine artmasına ve kablo üzerinden bir seferde hızlarının 16,6 Mbyte’a çıkmasını, CD-ROM kaset sürücüler gibi sabit disk olmayan diğer aygıtları desteklemeyi ve 4 adet aygıtın bağlanmasını sağlamıştır.

Kategori:Donanım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.