İçeriğe geç

Windows Server 2016 in-place upgrade sonrası Netlogon servisinin ayarlarının değişmesi

Last updated on 04 Kasım 2018

Domain ortamınızdaki Windows Server 2012 /2012 R2 member veya DC sunucularınızı Windows Server 2016 versiyonuna in-place upgrade yaptıktan sonra aşağıdaki problemlerden bir veya birkaçı ile karşılaşacaksınızdır.

  1. Kullanıcı logon hataları.
  2. Kullanıcı görünen isimleri(friendly name) yerine SID gözükmesi. (Users and Groups altında gruplardan herhangi birine domain kullanıcısı eklediyseniz SID numarasını görürsünüz. Yeni domain kullanıcısı eklemek istediğiniz zaman Location ekranında domainleri göremezsiniz.)
  3. RDP bağlantı hataları.
  4. DNS SRV kayıt hataları.
  5. Firewall profillerinden domain profili seçemez.
  6. nltest komutu ile yaptığınız kontrollerde hata alırsınız.
C:\Windows\system32>nltest /dsgetsite
DSGetSiteName failed: Status = 1919 0x77f ERROR_NO_SITENAME

C:\Windows\system32>nltest /sc_query:domain_fqdn
I_NetLogonControl failed: Status = 1722 0x6ba RPC_S_SERVER_UNAVAILABLE

Yukarıdaki hataların nedeni inplace upgrade işleminde Netlogon servisinin başlangıcı manuel olarak değiştirmesidir. Bu yüzden Netlogon servisine bağlı olan Windows Time servisi de çalışmaz ve System loglarında Event ID:46 event’larının düştüğünü görürsünüz. (The time service encountered an error and was forced to shut down. The error was: 0x80070700: An attempt was made to logon, but the network logon service was not started.) Eğer inplace upgrade yaptığınız sunucu DC ise netlogon servisi çalışmadığı için sunucu domain controller olarak tanıtamaz.

Çözüm için;

Bu durumun oluşmaması için inplace upgrade işleminde en son güncelleştirmeleri yükle seçeneğini seçmelisiniz. Bu işlemi yapmadan upgrade işlemini yaptıysanız services.msc açıp Netlogon servisinin Startup Type seçeneğini Automatic olarak seçip servisi başlatmalısınız. Ayrıca Windows Time servisini de açmalısınız.

Referans:
Netlogon service doesn’t retain settings after an in-place upgrade to Windows Server 2016

Kategori:Windows

Tek Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.